Kan inte nå servern
438
1197527

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 700 - 133 000 EUR
93 500 - 140 000 USD
Klubbat pris
940 000 SEK
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Badkappa II"/"På Hemsö"

Signerad Zorn och daterad 1916. Olja på duk 100 x 65 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 382, "Höstauktionen", 6 - 9 november 1968, kat nr 157; privat samling.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Bruno Liljefors. Anders Zorn", 9 juli - 17 augusti 1930, kat nr 297.

Litteratur

Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, upptagen i verkförteckningen sid. 554.

Övrig information

Den friska modellakten "Badkappa II"/"På Hemsö" utfördes i samband med Anders Zorns sommarsegling i Stockholms skärgård i juli 1916.

Betraktaren möter här den mogne Zorns tolkning av temat "naket i det fria". Hans Henrik Brummer, vilken kallar konstnärens sista måleriska fas för "ultima maniera", har påtalat hur perioden präglas av förenkling och en mer återhållen kolorit. De breda penseldragen och den reducerade skärpan i konturerna visar att konstnären själv har bytt blick på sitt måleri och sina motiv. Koncentrationen på motivets essens är i fokus för konstnären och precis som i andra verk i samma motivsfär har Zorn skapat en syntes mellan natur- och modellmåleriet.

Tor Hedberg har, utifrån den aktuella motivkretsen, beskrivit hur Zorns måleri utvecklades i början av 1900-talet:

"Den genre, som man skulle kunna kalla: ’naket i skog’ fullföljdes även dessa år, på större dukar. Han använder sig här, med en riktig känsla för motivets fodringar, företrädesvis av unga slanka figurer och söker betona samhörigheten med naturen" ("Anders Zorn. 1894-1920", 1924).

Hedberg har även gjort en intressant koppling mellan Zorns måleri och skulpturala produktion vid den här tiden: "Det är något av en skulptural purism i detta, och man återfinner den även i de små kvinnostatyetter, som Zorn under årens lopp modellerade".

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer