442
1235204

Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 500 - 15 700 EUR
14 200 - 16 600 USD
Klubbat pris
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

Vy över Sfinxen med Chefrens pyramid i bakgrunden

Signerad F.W. Odelmark. Olja på duk 170 x 212 cm.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.