Kan inte nå servern
443A
1240056

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
266 000 - 311 000 EUR
278 000 - 324 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Stött" / "Flicka vid spalier"

Signerad C.L. inom en cirkel och daterad 1911. Akvarell 72 x 51 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm; privat samling.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 475 samt upptagen i katalogdelen under år 1911, sid 137, nr 1444.

Övrig information

Carl Larssons akvareller innehåller ofta smått anekdotiska inslag, inte sällan av en humoristisk karaktär, där de avporträtterades personligheter skiner igenom. Detta konstnärliga grepp omgärdar i synnerhet Larssons skildringar av egna eller andras barn. Ett aktuellt exempel på föreliggande auktion, "Important Spring Sale" N:o 625, utgörs av kat nr 402 ("Teaterrekvisita" / "Teaterfunderingar" / "Teatergrubblerier") där Dagmar Grill ser allt annat än glad ut efter en lång sittning för konstnären på bänken i ateljén.

I föreliggande akvarell, "Stött" / "Flicka vid spalier" har konstnären emellertid lämnat ateljén och slagit upp sitt staffli i trädgården utanför ateljébyggnaden på Lilla Hyttnäs.

De två unga flickornas -av den större anar man endast den vänstra sidan på grund av konstnärens djärva beskärning av motivet- identiteter förefaller ha gått förlorade under årens lopp (Ulwa Neergaard omnämner de, kort och gott, som "två små flickor" i sin omfattande verkförteckning över konstnären från år 1999).

Klart och tydligt framstår emellertid den yngre flickans ovilja att posera. Månne kliade det för mycket i de unga benen över att behöva stå blick still i en ljuvlig trädgård som bjöd in till lek och rörelse.

Den himmelskt prunkande trädgårdens skira grönska blommar upp i förgrunden och tar upp en majoritet av bildytan. Flickorna näst intill trängs undan i bakgrunden där de får finna sig i att "spela andra fiolen" intill ateljéns fasad där kraftfulla färgaccenter utgörs av den gröda spaljén vilken spelar effektfullt mot den röda panelen.

Kulörerna är typiska uttryck för det färgsättningsideal som präglade familjens hem där makarna Larsson, såväl interiört som exteriört, ofta utgick från en kraftigt grön och röd färgskala. Forskare samt konsthistoriker har ofta påtalat färgsättningens starka koppling till den engelska Arts and Crafts-rörelsen samt William Moris ”drakblodsröda” kulör. Sundborn-stilen var en briljant syntes av svensk folkkonst kombinerad med idéer som emanerade från den engelska Arts and Crafts-rörelsen, jugendstilen samt japansk konst.

Familjen Larssons hem torde ha varit utan motstycke i Sverige och framförallt framstått som något sällan skådat för de övriga människorna i Sundborn. Ett hem? Absolut! Men samtidigt något av ett sagoslott där exteriörens lekfulla dekor reflekteras i den intilliggande åns vatten. Sådana tankar förefaller emellertid fjärran från den lilla flickan vars truligt trotsiga uppsyn givit kompositionen dess namn.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer