457
1211155

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 800 - 52 600 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Värdinnans dotter"/"Spanjorska i svart mantilj"

Dubbelt signerad Zorn och daterad -82. Akvarell 30 x 23 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Edvard Casparssons samlingar (i gåva direkt av konstnären); direktör Axel Jacobsens samlingar; Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "IV:de konstauktion. Jean Jahnssons samlingar av porslin, glas och miniatyrer samt målningar och skulpturer från skilda samlingar", 14-16 mars 1934, kat nr 143; fru disponent Björkman, Örebro (förvärvad på ovanstående auktion); auktionsfirma G. Jahnsson, mars 1954; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 423, "Höstauktionen", 1-4 november 1983, kat nr 408; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 477, "Internationella Vinterauktionen", 12-13 december 1990, kat nr 112; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 510, "Internationella Höstauktionen", 25-27 november 1998, kat nr 256; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 514, "Internationella Höstauktionen", 24-26 november 1999, kat nr 219; Åmells konsthandel, Stockholm; Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 5 december 2002, kat nr 1673 (under titeln "Spanjorska"); Sven och Maudie Oleruds samling.

Tor Hedberg, "Anders Zorn. Ungdomstiden. 1860-1893", SAK, 1923, avbildad sid 50, Bild 40; Nils Lago-Lengquist, 'En konstälskares hem i Djursholm', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1930, troligtvis identisk med "Dam i svart mantilla", omnämnd sid 55.

Anders Zorns akvareller från Spanien utgör en omistlig del av hans mästerliga konstnärskap. Inspirerad av Egron Lundgrens akvareller närde Zorn i unga år en längtan efter att få komma till det soldränkta landet i södra Europa. Målet nåddes redan i september 1881 då Zorn anlände Madrid i sällskap av Ernst Josephson. I månadsskiftet september/oktober var vännerna i Sevilla och i mitten av november nådde man Cádiz. Det var här som Zorns akvarellmåleri skulle utvecklas mot nya höjder.

Akvarellen ”Kusinerna” från januari 1882 blev Zorns första internationella framgång. Den visades på Salongen i Paris samma år och tidningen La Presse rapporterade att Zorn var ”un aquarelliste de talent”. Nya framgångar kom strax därefter med nästa huvudverk, ”Modersglädje”, där en ung mor ömt leker med sitt barn.

Den smått anekdotiska karaktär som omgärdar dessa två verk fick emellertid emellanåt stå åt sidan för det nära och direkta studiet av vackra spanjorskor i traditionell mundering. Dessa motiv var av stor betydelse för Zorns konstnärliga utveckling. De spanska modellerna bjöd på möjligheter till variation och erbjöd samtidigt obegränsat spelrum för stoffmåleri. Zorn älskade de färgrika luftiga spanska textilierna och de färgkomplex de bildade tillsammans med spanjorskornas hy och mörka ögon.

I föreliggande akvarell balanserar dock Zorn sitt stoffmåleri med en påfallande begränsad palett i övervägande mörka toner. Modellen framstår därigenom synnerligen effektfullt mot den ljusare samt kraftigt förenklade bakgrunden där vi kan ana ett färgstarkt tygstycke samt en dekorativ solfjäder.

Akvarellen ingick tidigare i direktör Axel Jacobsens berömda samling där den hade sällskap av betydande verk av konstnärer som Carl Larsson, Bruno Liljefors, prins Eugen och Nils Kreuger. Mest utmärkande för samlingen var emellertid dess imponerande bestånd av verk utförda av Anders Zorn. Till de dyrgripar som återfanns i samlingen hör bl. a. "Brödbakning" (olja på duk, 95 x 140 cm, 1889, privat ägo), "Utsikt från Skeppsholmskajen" (olja på duk, 69 x 100 cm, 1890, privat samling), "Midnatt" (olja på duk, 69 x 103 cm, 1891, Zornmuseet, Mora) samt "Spetsknypplerskor i Venedig" (olja på duk, 92 x 65 cm, 1894, privat samling).

I "Svenska hem i ord och bilder" år 1930 presenteras Jacobsens hem under rubriken 'En konstälskares hem i Djursholm'. Artikelförfattaren, Nils Lago-Lengquist, ger där följande bakgrund till Jacobsens enastående samling:

"Från fadern ärvde direktör Jacobsen sitt starka intresse för tavlor. Han berättar själv, huru han fick blodad tand och blev konstsamlare. Vid något tillfälle kom han att se Zorns 'Sjöbloms eka', blev förhäxad, och den ekan blev farkosten, som skulle föra honom in i konstens armar. När han väl förvärvat dyrgripen, vaknade lusten efter mera Zorn, och när han sedermera kom att knyta varaktiga vänskapsband med den store konstnären, måste han motståndslöst ge efter för sin överhandtagande lust att äga alstren av hans stift och pensel. Stycke efter stycke realiserade han denna sin längtan, och den Zornsamling som nu pryder det ståtliga hemmet, torde vara utan många motstycken".

Konstnär