513
1221783

Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Flicka med gäss på stranden

Signerad C. Trägårdh och daterad 1887. Olja på duk 48,5 x 65,5 cm.

Proveniens

Åmells konsthandel, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 550, "Internationella Höstauktionen", 25-28 november 2008, kat nr 110; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.