516
1086813

Lesser Ury

(Tyskland, 1861-1931)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Lesser Ury
(Tyskland, 1861-1931)

"Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains"

Uppfodrad duk 93 x 63 cm. Utförd på 1890-talet. Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné.

Proveniens

Konstnärens dödsbo, listad som gåva till Else Pincus, Schwiebus, 1933.
Else and Willy Pincus, Schwiebus (Świebodzin)/Berlin (efter 1933).
Simon Heinrich och Helene Cahn, Buenos Aires (troligen köpt på 1950-talet i Berlin).
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Lesser Ury var en tysk impressionistisk konstnär och grafiker förknippad med Düsseldorfskolan. Han föddes i Birnbaum, Preussen men flyttade efter faderns död 1872 till Berlin. Studier bedrev han i Düsseldorf på Konstakademin samt på resor till bland annat Bryssel, Paris och Stuttgart innan han återvände till Berlin år 1887. Ury hade sin första utställning 1889 och hans måleri mottogs inte så bra. Dock övertygades akademin av inflytelserike konstnären Adolph von Menzel att ge Ury ett pris. 1893 gick Ury med i gruppen Munich Secession med progressiva konstnärer från Tyskland och Österrike. 1901 återvände han till Berlin för att ställa ut med Berlin Secession. År 1922 hade hans sin första stora utställning och målningar av konstnären efterfrågades stort. Hans motiv kretsade främst kring landskap och stadsbilder med ett impressionistiskt uttryckssätt. Gatljusens effekter på natten, regniga gators blänkande gatstenar och det bländande ljuset av lövverk mot sommarhimlen fångades av hans pensel. I det aktuella katalognumret med motiv hämtat från naturskyddsområdet Bodetal i Tyskland, framträder en flod i ett stenigt skogslandskap med ett skickligt utmålat ljusspel där solen letar sig ned mellan trädens blad.