526
1236273

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

”Elden är lös! Exteriör med två barn och en katt”

Signerad A. M-m. Olja på duk 43 x 32 cm.

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap.

"Förteckning över professor August Malmströms efterlemnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, Smålandsgatan 7, Stockholm, 8 och 9 april 1902", kat nr 21; Tomas Björk, ”August Malmström – Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld”, 1997, upptagen i katalogdelen under rubriken 'Barnmotiv', sid 365, kat nr 53.