539
1212677

Ester Almqvist

(Sverige, 1869-1934)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
Ester Almqvist
(Sverige, 1869-1934)

"Hamnbild, Kalmar"

Signerad Ester Almqvist och daterad 1918. Olja på duk 50 x 70 cm.

Ester Almqvist, född i Bromma, Stockholm, studerade bland annat för Gustaf Cederström och Carl Larsson på Valands konstskola i Göteborg och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. Almqvist var nära vän med Tora Vega Holmström som övertygade henne om att flytta till Skåne där många av hennes målningar är utförda. Almqvist var anhängare av den nationalromantiska traditionen men hennes måleri förebådade den nyskapande neoimpressionistiska och expressionistiska stilen. Almqvist var en framstående skymningsmålare. Hon finns bland annat representerad på Nationalmuseum, Stockholm.

Konstnär

Ester Almqvist var en svensk bildkonstnär född i Bromma, Stockholm. Hon studerade bland annat för Gustaf Cederström och Carl Larsson på Valands konstskola i Göteborg och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. Almqvist var nära vän med Tora Vega Holmström som övertygade henne om att flytta till Skåne där många av hennes målningar är utförda. Almqvist var anhängare av den nationalromantiska traditionen men hennes måleri förebådade den nyskapande neoimpressionistiska och expressionistiska stilen. Almqvist var en framstående skymningsmålare. ”Sammankomsten” är ett känt verk som återfinns i Nationalmuseums samlingar.