539
1212677
Ester Almqvist
(Sverige, 1869-1934)
"hamnbild, kalmar".
"hamnbild, kalmar".
"hamnbild, kalmar".
"hamnbild, kalmar".

"Hamnbild, Kalmar"

Signerad Ester Almqvist och daterad 1918. Olja på duk 50 x 70 cm.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

2 830 - 3 302 EUR

Övrigt

Ester Almqvist, född i Bromma, Stockholm, studerade bland annat för Gustaf Cederström och Carl Larsson på Valands konstskola i Göteborg och Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm. Almqvist var nära vän med Tora Vega Holmström som övertygade henne om att flytta till Skåne där många av hennes målningar är utförda. Almqvist var anhängare av den nationalromantiska traditionen men hennes måleri förebådade den nyskapande neoimpressionistiska och expressionistiska stilen. Almqvist var en framstående skymningsmålare. Hon finns bland annat representerad på Nationalmuseum, Stockholm.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02