647
1228384

VIKT, brons. Warring states (475–221 f. Kr).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund gjuten vikt med drake som slingrar sig runt en fågel med utslagna vingar som den håller ner med sina klor. Then runda platta basen senare skulpterad till ett sigill, möjligen på tidigt 1900-tal. Den har fem ålderdomliga symboler inom ram omgiven av sköldpadda, tiger, fågel och dake. Diameter 7,5 cm.

Anlupen.

Proveniens

Purchased at Bonhams 2009. Lot no 18. According to the accompanying catalogue puchased from Bluett & Son, London, April 16th 1945. Wing Commander Lord Cunliffe, collection no SC033