655
1203397

BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
185 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron med indraget liv, buddan avbildad utan dhoti sittande meditativ ställning med liten adorant i knät. Den upphöjda genombrutna tronen flankerad av två buddhistiska lejon samt centralt en liten utskuren bild av ganesha. Den rikt skulpterade lövfomrade mandorlan har spår av fögyllning. Total höjd 65 cm. Höjd buddha med lotustron.

Slitage. Parasoll och skulpturelement på sidorna saknas.

Proveniens

The Wedendal Collection.