693
1229230

TRIPOD, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skuren dekor, celadonfärgad glasyr. Diameter 33 cm. Höjd 15,5 cm.

Sprickor, nagg. Mistor. Bränningsdefekter.

Proveniens

Provenance mark R & G Mc Pherson Antiques, London W8, lot no 22117.

Exitited at OCS 2009, The World in Monocromes, lot no 49.