1235326

BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), 1780, Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, amarant, rosenträ och infärgat lövträ. Samkomponerad front, övre låda med jeux de fond-mönster. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av urna, dubbla palmkvistar och medaljonger. Signerad med bläck i översta lådan "And: Lundelius i Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 1780. Märkt under skivan "N:20" samt med rött lacksigill. Längd 109, bredd 53, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

Lars Ljungström mfl, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 160, nr 78, jämför analog byrå daterad 1781

Anders Lundelius föddes 1747 och gick i lära hos Jacob Siölin i Köping 1767-70 och var sedan gesäll i samma verkstad till 1774. Därefter flyttade Lundelius till Stockholm och blev mästare under Hallrätten 1778 genom att göra en byrå som mästerstycke. Liksom många andra hallrättsmästare förenades han 1791 med snickarämbetet. Han var verksam till sin död 1823.

Anders Lundelius var tillsammans med de övriga ledande gustavianska mästarna starkt influerad av Georg Haupts möbelproduktion och motivval. I detta fall kan vi se hur elegant Anders Lundelius har skapat en byrå med Haupts intarsiamotiv som förlaga med urnan och de korslagda palmkvistarna. Jämför de korslagda palmkvistarna på auktionens skrivbord av Georg Haupt. Palmkvistarnas design har sitt ursprung i Jean Eric Rehns tecknade förlaga till det berömda mineralskåpet till prinsen av Condé som Haupt tillverkade på uppdrag av Gustav III 1773.