736
1208388

BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95 ).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger av scener från hovlivet, här med elegant man med häst samt ytterligare en sen med hovdam med upppassning. Diameter 26 cm.

Förgyllningen med slitage. Fotringsnagg. Restaurerad, spricka.

Tilläggslista

Restaurerad, har varit i två delar. Lagningen välgjord.