75
1226146

GOLVUR, av John Collins Wattisfield 1750-1829, England ca år 1800.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 750 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fodral i jakaranda och rot Urtavla märkt Collins Wattisfield. Graverad dekor med akantus och delvis förgyllda detaljer. Bredd 52 djup 26, höjd 233 cm. Vev, nyckel, pendel, 2 lod medföljer.

Skador.

Proveniens

Privat ägo sedan tidigt 1900-tal. Därefter i arv till nuvarande ägare.