763
1227275

ASK med LOCK, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med räfflade sidor, dekor i underglasyrblått. Diameter 14 cm.

Sprickor, slitage.

Proveniens

Antiques Primitives & Oriental Ceramics, purchased October 31st 1972, 306 Kings Road S.w.3, London. Ben Maurice - Jones.