852
1226892
Diadem odlade pärlor samt avtagbar WA Bolin brosch med gammalslipade diamanter
Diadem odlade pärlor samt avtagbar wa bolin brosch med gammalslipade diamanter.

diamanter total vikt ca 6.45 ct, platina, mått brosch 55 x 25 mm, totalvikt brosch 14 g. Stämplad W A Bolin, Stockholm 1960. Ø pärlor 5.75-10.85 mm, monterade på en ställning av silver. Etui från WA Bolin medföljer.

Den översta pärlraden har delvis släppt från ställningen.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 075 - 9 434 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK
Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
hans son Alfred Nobel (1911-1974)
Därefter i arv

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20