852
1226892

Diadem odlade pärlor samt avtagbar WA Bolin brosch med gammalslipade diamanter

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 750 - 8 990 EUR
7 120 - 9 490 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

diamanter total vikt ca 6.45 ct, platina, mått brosch 55 x 25 mm, totalvikt brosch 14 g. Stämplad W A Bolin, Stockholm 1960. Ø pärlor 5.75-10.85 mm, monterade på en ställning av silver. Etui från WA Bolin medföljer.

Den översta pärlraden har delvis släppt från ställningen.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
hans son Alfred Nobel (1911-1974)
Därefter i arv