87
1226962

BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Rik dekor med bevingade fabeldjur, Napoleon bin samt krönt av figurscen med kvinna, barn och hund. Emaljerad urtavla märkt " Jin Béliard Aaria" troligen (Julien-Antoine Béliard 1758 - circa 1810) fransk klockmakare i Paris. Höjd 41, längd 31 cm. Pendel och nyckel medföljer

Die Französische Bronzeuhr: Elke Niehüser, München 1997, jmf nr 478.
Pendules et bronzes d´ameublement entrés sous le Premiere Empire: Musée national du Château de Fontainebleau, Catalogue des collections de mobilier, Paris 1989, jmf bild sid 59

En bordspendyl av samma utseende levererades till slottet Fontainebleau i oktober 1806 av Paris urmakaren Bailly (inv F 6507).