9
1214404

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, 1700-talets slut, Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, björk, infärgad rot och lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och lagergirlanger. Längd 93, bredd 48, höjd 83 cm.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borells samling.