Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
9
1214404

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, 1700-talets slut, Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, björk, infärgad rot och lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och lagergirlanger. Längd 93, bredd 48, höjd 83 cm.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borells samling.