919
1226896

Fabergé, m fl, halskedja med 11 påskägg, guld, emalj, diamanter mm, olika verkmästare, varav 8 S:t Petersburg

Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
13 900 - 15 700 EUR
14 600 - 16 400 USD
Klubbat pris
220 300 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Kedja av guld, senare springlås och ring med portugisiska respektive svenska stämplar, 18 k. 11 miniatyrpåskägg: Citrin med åtta guldinfattade rosenstenar, verkmästare Alfred Thilemann, höjd 1,8 cm; Guld med ring av rosenstenar samt alternerande rubiner och smaragder, WA Bolin Stockholm efter 1917, guldhalt 18K, höjd 2,2 cm; Guld med cirklar av röd och grön genomskinlig emalj, WA Bolin Stockholm efter 1917, guldhalt 18K; Bowenit, rosenstenar och rubiner, verkmästare Mikhail Perkhin guldhalt 56, höjd 2,4 cm; Blåsvart (sannolikt) frostat glas, åtta rosenstenar, verkmästare August Holmström S:t Petersburg före 1896-99 utan guldhalt, höjd 2,5 cm; Aventurinkvarts, oidentifierad tillverkare, höjd 2,4 cm; Kalcedon, limegrön emalj och rosenstenar, verkmästare Mikhail Perkhin guldhalt 56, höjd 2,4 cm; Guld, rosa guillochéemalj med träddekor och rosenstenar, verkmästare Mikhail Perkhin otydlig guldhalt 56?, höjd 2,3 cm; Guld, gallerverk i form av ankare inneslutande ett ägg av lapis lazuli, verkmästare August Hollming, guldhalt 56, höjd 2,3 cm; Röd guillochéemalj med blomdekor i grön och vit emalj, verkmästare Mikhail Perkhin guldhalt 56, höjd 2 cm; Guld, reliefdekor, mästare Edward Schramm, guldhalt 56, höjd 2 cm.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
hans son Alfred Nobel (1911-1974)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 287 (då med två ägg fler)

Kedjan har burits tillsammans med kedjan om 9 miniatyrägg såld Bukowskis våren 2017, A 601, nr 229.