934
1224175

Möllenborg armband 18K guld med halvpärlor samt emaljdekor

Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1 570 - 1 920 EUR
1 640 - 2 010 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

bredd 25 - 45 mm, inre diameter 57 mm, totalvikt 54 g. Stämplad GM, Stockholm 1866.

Proveniens

Enligt familjetradition var armbandet en gåva från kung Karl XV till jägmästare Carl Degerman i Piteå hos vilken kungen bodde då han besökte bygden. Därefter i arv i familjen.