113
1268945

Marie-Louise Ekman

(Sverige, Född 1944)
Marie-louise ekman, "hunger/pink silk book".

"Hunger/Pink Silk Book"

Signerad M. L. De Geer Bergenstråhle och daterad 1975. Akvarell på siden, fuskpäls 90 x 120 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

24 131 - 28 958 EUR

Klubbat pris:
310 000 SEK
Proveniens

Galleri Bonniér, Genève.
Galerie Daniel Varenne, Genève.
Collection Daniel Varenne, Genève.
La Galerie Parisienne, Paris.
Privat samling, Frankrike.

Musée d'Art Contemporain et Moderne, Genève, "L'Antichambre", 1 - 24 juli 1993.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19