167
1262869

Paul Fägerskiöld

(Sverige, Född 1982)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 400 - 18 700 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Paul Fägerskiöld
(Sverige, Född 1982)

"Utan titel"

Signerad Paul Fägerskiöld och daterad 2014 a tergo. Akryl på duk 142 x 170 cm, med valnötsram 144 x 171 cm.

Proveniens

Andersen's Contemporary, Köpenhamn. Inköpt 2014.

Andersen's Contemporary, Köpenhamn, 2014.

Paul Fägerskiöld erhöll 2018 Åke Andrén stiftelsens konstnärsstipendium. Juryn bestod av konstnären Karin Mamma Andersson, museichef David Neuman Magasin III Stockholm Konsthall och museichef Karin Sidén, Prins Eugens Waldemarsudde som motiverade stipendiet:

”Paul Fägerskiöld (f. 1982) är med sin analyserande hållning till måleriet en av vår tids verkligt intressanta konstnärer. Han reducerar ofta medlen i sitt måleri för att maximera olika uttryck. Fägerskiölds egensinniga konst framstår som stram, exakt och kraftfull, men också som undanglidande och öppet lekfull. Ett förmedlat allvar kombineras i hans verk med en avspänd hållning till måleriet som tradition. Hans intresseväckande målningar uttrycker även en poetisk precision och undersöker gränsen mellan tecken och färg. Med noggrant avvägda valörer i målningar i olika storlekar, arbetar han med ett formspråk som framstår som både avklarnat och meditativt.”

Paul Fägerskiöld som är född i Stockholm är i dag bosatt och verksam i New York. Han har haft flertalet separatutställningar internationellt och i Sverige, nu senast på Galerie Nordenhake i Stockholm 2020. Fägerskiöld har också inkluderats i flertalet grupputställningar, såsom på Bonniers Konsthall, Artipelag, Wanås och Museum of Modern Art, Bremen. År 2013 erhöll han Fredrik Roos stipendiet och ställde i samband med det ut på Moderna Museet i Malmö.