171
1264289

Olli Lyytikäinen

(Finland, 1949-1987)
Olli lyytikäinen, "elegi, brutus".

"Elegi, Brutus"

Signerad och daterad 1979. Akvarell och krita på papper 26 x 35 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 826 - 5 792 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Björn Springfeldt Family Collection, Stockholm.

Ateneum, Helsingfors, "Hommage á Olli Lyytikäinen", 8 oktober 2019 - 5 januari 2020.
Salon Taidemuseuo, Helsingfors, 7 juni - 28 september 2014.
Nordiska Akvarellmuseet, Tjörn, "Olli Lyytikäinen", 2 mars - 4 maj 2014.
Galleri Engström, Stockholm, "Ashes & Diamonds", 1979.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19