229
1269441

Tova Mozard

(Sverige, Född 1978)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Tova Mozard
(Sverige, Född 1978)

"Pure time, white as bone", 2010.

Signerad Tova Mozard och numrerad 1/5 på etikett a tergo. C-print, 71 x 87 inklusive ram.

Proveniens

Cecilia Hillström Gallery, Stockholm.

Tova Mozard är aktuell med en utställning på Cecilia Hillström Gallery, 1 oktober – 7 november 2020.

Tova Mozards verk kännetecknas av en mystik och suggestiv stämning med filmiska referenser. Betraktaren får ofta känslan av att verket är en ögonblicksbild ur ett längre skeende. Det finns ett lite nostalgiskt och melankoliskt skimmer över hennes bilder oavsett om motivet är amerikanska diners, ballongblåsande clowner eller ”Bates Motel” ur Hitchcocks film. Frågeställningen kring bildens förhållande till det berättande går som en röd tråd genom hennes utställningar och verk. Vad är mest sant? Det iscensatta, fiktiva eller det dokumentära?

Tova Mozard är utbildad på Malmö Konsthögskola och UCLA School of the Arts and Architecture, Los Angeles. Hon finns bland annat representerad i samlingarna hos Moderna Museet, Hasselblad Foundation i Göteborg, Malmö Konstmuseum, Statens Konstråd och Norrköpings konstmuseum.

Konstnär

Tova Mozard är en av vår tids främsta konstnärer. Hennes konstnärskap utgörs av fotografier, videoverk och film. Återkommande närmar hon sig verkliga platser och människor genom iscensättning och regi. En symbios mellan verklighet och fiktion där självpåtagna eller tilldelade roller ifrågasätter verklighetens förutsättningar. En subtil gränsdragning som skapar ett mysterium i bilden. Ett spänningsfält mellan det privata och det offentliga. Mozards motivkrets utgörs ofta av enskilda personer eller situationer, inte sällan allvarsamma händelser som filtreras genom skådespelet. Många av Tova Mozards bilder åskådliggör hennes passion för en av vår tids stora frågor, världen mellan anonymitet och berömmelse. 2012 hade hon sin första stora separatutställning på Hasselblad Center i Göteborg.