Arne Jones E1299
306
1255159

Alexander Liberman

(USA, 1912-1999)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Alexander Liberman
(USA, 1912-1999)

"Irving Penn and Lisa Fonssagrives, New York, 1950"

Signerad A Liberman och numrerad 14/15 a tergo. Copyrightstämpel a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 22,6 x 34 cm. Bladstorlek 27,7 x 35,2 cm.

Proveniens

Karin & Lars Hall Collection.

Alexander Liberman och Calvin Tomkins, "THEN: Alexander Liberman Photographs 1925-1995", 1995, avbildad på uppslag sid 12-13.