326
1255149

Irving Penn

(USA, 1917-2009)

"Cuzco Children", 1948

Signerad Irving Penn och daterad December 1976 - Januari 1977 samt numrerad 31/60 a tergo. Stämplad "Hand coated by the photographer" och "Photograph by Irving Penn, Copyright 1960 by The Condé Nast Publications Inc." a tergo. Platina och Platina Palladium monterat på aluminium, bildyta 49,5 x 51 cm. Bladstorlek 56,2 x 63,5 cm.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

38 610 - 48 263 EUR

Proveniens

Marlborough Galleries, New York.
Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Hall Collection.

Skövde Konstmuseum, "Irving Penn, Fotografier",
2 juni - 4 augusti 2007.

Maria Morris Hambourg och Jeff Rosenheim, ”Irving Penn: Centennial”, 2017, avbildad bild 50.
Sarah Greenough och Irving Penn, "Irving Penn Platinum Prints", 2005, avbildad bild 15.
Irving Penn, ”A Notebook at Random”, 2004, illustrated on p. 91.
Irving Penn m.fl, "Passage, a work recorded", 1991, avbildad på helsida sid 61.
John Szarkowski, "Irving Penn", 1984, avbildad bild 5.
Irving Penn, "Worlds in a Small Room", 1974, avbildad sid 13.
Irving Penn, ”Moments Preserved”, 1960, avbildad sid 98-99.

Övrigt

Irving Penn reste mycket, bland annat på uppdrag av Vogue som han arbetade för i mer än sextio år. 1948 besökte han Frankrike, Italien, Spanien och Peru. När han var klar med ett modeuppdrag i Lima, förlängde han sin vistelse i Peru för att porträttera lokalbefolkningen i Cusco. Staden ligger högt över havet i Anderna och var en gång i tiden kulturellt och religiöst centrum för Inkariket. Penn besökte staden under julhelgen, en högtid då ursprungsbefolkningen kom dit för att sälja varor och konsthantverk. Under de tre dagar som Penn fotograferade i Cusco tog han över 2000 bilder. Elva av dessa, inklusive den här bilden på de två små barnen, publicerades i Vogue 1949 i ett reportage med titeln ”Christmas at Cuzco”.
Sin vana trogen tog Penn porträttet i en lånad dagsljusstudio. En enkel duk som bakgrund och ett naket stengolv ramar in det ensamma lilla pelarbordet. Barnen är som tagna direkt ur sin vardag, i samma slitna kläder och hattar som de alltid bar. Barnens uttryck är outgrundligt och på sätt och vis tidlöst. De är så små och barfota men samtidigt klädda som vuxna och blicken är allvarlig. Deras sammanflätade händer utgör bildens epicentrum.

Andra exemplar av detta motiv finns bland annat i samlingarna på National Gallery of Art, Washington DC, och Metropolitan Museum of Art, New York. Flera motiv tagna vid samma tidpunkt i Cuzco återfinns i Moderna Museets samling.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57