333
1255175

Ralph Gibson

(USA, Född 1939)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ralph Gibson
(USA, Född 1939)

From the series "Days at Sea", 1974

Signerad Ralph Gibson och daterad 1974 och numrerad 3/25 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23,5 x 15,5 cm.

Proveniens

Castelli Graphics, New York.
Karin & Lars Hall Collection.

Ralph Gibson, "Days At Sea", 1974, avbildad på helsida.
Simone Philippi och Miles Barth (red), "Ralph Gibson, Deus ex Machina", 1999, avbildad på helsida sid 252.