362
1255622

Okänd konstnär 1800-tal

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Okänd konstnär 1800-tal

12 fotografier av Kabyliska barn, ca 1910

Serie om tolv gelatinsilverfotografier, bildyta 12 x 16 cm per del. Samramade, 80 x 100 cm inklusive ram.

Proveniens

Hypnos, Paris.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1999.11.20.