378
1264787

Takashi Murakami

(Japan, Född 1962)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 870 - 2 340 EUR
2 130 - 2 660 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Takashi Murakami
(Japan, Född 1962)

"A picture of the Blessed Lion who stares at Death"

Offsetlitografi, 2009, signerad och numrerad 193/300, utgiven av Kaikai Kiki Co., Ltd., Tokyo, bladyta 71 x 140 cm

Konstnär

Takashi Murakami, japansk bildkonstnär och skulptör född i Tokyo. Han studerade vid Tokyo National University of Fine Arts and Music. Murakami är verksam curator och entreprenör och hjälper unga japanska konstnärer i början av deras karriärer. Murakami har en konstnärlig workshop, Hiropan factory, där medarbetare förverkligar hans idéer. Initialt intresserade sig Murakami för traditionell japansk konst men inspireras även av samtida konstnärer som Claes Oldenburg och Jeff Koons. Hans skapande förknippas med neopopkonsten. Han är känd för att ha skapat karaktären ”Mr Dob” som reproducerats i en mängd verk.

 Dölj
 Visa mer

Important Winter Sale 669

800. Hilma af Klint, Ateljéinteriör.
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
1 100 000

ditt bud
1 050 000

ditt bud
1 000 000

ditt bud
980 000

ditt bud
960 000

ditt bud
940 000

ditt bud
920 000

ditt bud
900 000

ditt bud
880 000

ditt bud
860 000

ditt bud
840 000

ditt bud
820 000

ditt bud
800 000

ditt bud
780 000

ditt bud
760 000

ditt bud
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
Aktuellt bud:
1 100 000 SEK