85
1268475

Håkan Rehnberg

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Håkan Rehnberg
(Sverige, Född 1953)

Utan titel

Signerad Håkan Rehnberg och daterad 1998 a tergo. Olja på akrylglas 101,2 x 125 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Konstnär

Håkan Rehnberg, svensk målare och skulptör. Fil.kand 1975. Studier vid Kungliga Konsthögskolan 1975-1980 (tf Professor där 1994-1996) Cité des Arts, Paris 1984-1986. Han konst balanserar på gränsen mellan att avslöja och dölja. Färgen används som ett kamouflage eller för att lyfta fram det som inte syns med blotta ögat. Rehnberg använder sig gärna av plexiglas, som befriar målningarna från dukens tyngd och textur och som framhäver måleriets flytande och obestämda karaktär.