106
1273746

Felice Tosalli

(Italien, 1883-1958)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Felice Tosalli
(Italien, 1883-1958)

fat "Lontra su piatto", Lenci, Italien 1930-tal.

Flintgods, skål med två uttrar och fisk, glasyr i svart, turkos och bruna nyanser. Signerad Lenci MADE IN ITALY TORINO, målarsignatur CM, Margherita Costantino eller Maddalena Craveri? Total längd 66 cm, fatets diameter ca 55 cm.

Några små glasyrnagg.

Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogi dell´archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 1992, jämför katalognr 327 och 328, sid 164, endast med en utter. Auktionens fat är en ytterts ovanlig variant med två uttrar.