12
1271161

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

vas, "Kristus stillar stormen", Orrefors 1935, modell 1385, gravör Arthur Diessner.

Optikblåst, graverad och slipad dekor, signerad ORREFORS. LINDSTRAND. 1384. 35. A.D. Höjd 33,3 cm, diameter 25,5 cm.

Lars Thor, "Legend i Glas - En bok om Vicke Lindstrand", Liber, Borås 1982, modellen omnämnd sid 35 och 38: "...En annan är "Kristus stillar stormen", om vilken Svenska Dagbladet 1934 sade "att med detta verk har den yngste i konstnärstrion, Viktor Lindstrand, ånyo tangerat toppunkterna i Orrefors hela produktion..."

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.