Madeleine Pyk – en samling F769
13
1254140

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

Vas, Orrefors 1937, modell LA 1845.

Oval med slipad och graverad dekor av amerikansk hövding mot "isad" syraetsad fond. Signerad Orrefors LA 1845. Höjd 32,5 cm.

Små nagg på mynningskanten, ett litet fotnagg.

Proveniens

Enligt uppgift skådespelerskan och sångerskan Lill Platou Thoresen (1910-2006), som bröllopsgåva 1937, därefter i arv.

H. Ricke, L. Thor, "Schwedische Glasmanufakturen, Produktionskataloge 1915-60", München 1987, modellen avbildad.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.