139
1206491

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

cocktailshaker, stämplad PV, sannolikt 1930-tal, 830/1000 silver.

Sfärisk kropp, välvt handtag, på liten fotklack, stämpelmärkt 20 samt stjärna på samtliga delar, foten stämplad 0,830 samt PV. Höjd ca 18,5 cm, vikt ca 640 g.

Smärre slitage.

Ritningen till Staves modell i nysilver för C.G Hallberg är daterad 21.1 1936. Denna kanna i silver skiljer sig i detaljer från de av Hallbergs utförda i nysilver, silen har fler och mindre hål, lockets handtag är längre och handtaget utan rotting.
Modellen av cocktailshaker var länge tillskriven Marianne Brandt och har så presenterats på både utställningar och i museisamlingar innan den svensk/tyske samlaren Rolf Walter med kopior på ritningen kunde påvisa att svenskan Sylvia Stave formgivit kannan för C.G Hallberg.
Italienska Alessi tog upp kannan i sin katalog år 1989 baserad på samma variant i silver som auktionens kanna. Förlagan till Alessis produktion var en kanna i Neue Sammlung i Köln.

Sylvia Stave (1908-1994)
Den 21 år gamla Sylvia Stave anställdes av Hallbergs som mönsterritare. Hon debuterade på Stockholmsutställningen 1930 med bl.a ett schackspel i tenn och ebenholts.
Under 1930-talet deltog Stave /C.G Hallberg på flertalet utställningar både i Sverige och internationellt. Exempelvis i Chicago år 1933, 1934 och 1935 i Leipzig och till sist på världsutställningen i Paris 1937.
Utställningen i Paris blev en vändpunkt då Sylvia Stave träffade sin blivande man, René Agid och sedan blev kvar i Frankrike.

Formgivare