Madeleine Pyk – en samling F769
14
1264171

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

Vas, Orrefors 1935, modell 1446.

Graverad dekor av ormtjusare och tre indiska kobror. Signerad Orefors. Lindstrand. 1446. KR (gravör Karl Rössler) A.1. Höjd 18 cm, diameter 15 cm.

Mynningen med obetydligt nagg.

H. Ricke, L. Thor, "Schwedische Glasmanufakturen, Produktionskataloge 1915-60", München 1987, modell 1446 avbildad sid 109.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.