Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
157
1261907

Atelier Borgila

(Sverige)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Atelier Borgila
(Sverige)

Bordsur, Stockholm 1931, sterling, på stensockel

Kvadratiskt, visare och siffror i violett emalj, krönt av vikingaskepp, qvartz-ur, på marmorsockel. Uret 9,2 x 9,2 cm, sockel 13 x 13 cm.

Sockel med nagg, repor. Möjligen re-emaljerade visare.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson