Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
169
1275078

Vivianna Torun Bülow-Hübe

(Sverige, 1927-2004)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 870 - 7 310 EUR
5 660 - 8 490 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Vivianna Torun Bülow-Hübe
(Sverige, 1927-2004)

Halssmycke, egen verkstad, Stockholm, 1950-tal.

Stel halsring, hänge med klar glasdroppe, kula korall, samt ovalt hänge av pärlemo, halsring stämplad TORUN samt otydlig årsstämpel. Halsring med inre omkrets ca 33 cm, hängen höjd 5,5 cm, 3 cm, 4 cm

Proveniens

Familjen var bekant med Torun, hennes dotter Pia lekkamrat med säljaren.

Formgivare