17
1265200

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Skål, Boda Glasbruk, 1950-tal.

Graverad dekor av olika djur och bårder, signerad Boda H 290/1153. Höjd 17,5 cm, diameter 22,5 cm.

Smärre repor undertill.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.