Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
177
1272195

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
585 - 975 EUR
680 - 1 130 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Vävnad, "Slån", inplock på linnebotten, ca 92,5-93 x 69,5-71,5 cm, signerad MMF.

Tillverkad före 1942.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga hål. Något skadade långsidor.

Formgivare