Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
181
1271059

Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

(Sverige, 1916-1992)

Vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 32-33 x 93-94 cm, signerad AMF

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Tillverkad på Märta Måås-Fjetterström AB. Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, nr 1, text sid 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Exemplar av "Röd crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.