Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
199
1272193

Ingrid Hellman-Knafve

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Ingrid Hellman-Knafve

Matta, reliefflossa, ca 244-245 x 178,5-183 cm, signerad IHK.

Grön slätväv botten med knutet benvitt modernistiskt geometriskt mönster,

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, obetydligt hål. Långsidorna med smärre skador, en kortsida med obetydlig skada, en skadad kortsida. Ställvis skadade fransar, de flesta saknas.

Proveniens

Vävd 1968 på textilateljén på Ingrid Hellman-Knafves föräldragård Stenhall i Örby där och då den köptes av nuvarande ägaren.