Arne Jones E1299
199
1272193

Ingrid Hellman-Knafve

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Ingrid Hellman-Knafve

Matta, reliefflossa, ca 244-245 x 178,5-183 cm, signerad IHK.

Grön slätväv botten med knutet benvitt modernistiskt geometriskt mönster,

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, obetydligt hål. Långsidorna med smärre skador, en kortsida med obetydlig skada, en skadad kortsida. Ställvis skadade fransar, de flesta saknas.

Proveniens

Vävd 1968 på textilateljén på Ingrid Hellman-Knafves föräldragård Stenhall i Örby där och då den köptes av nuvarande ägaren.