Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1264798

Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

Bordslampa, Reijmyre, jugend 1910-tal.

Överfång med etsad dekor av vinrankor i mörkblått mot ljusare blå frostad fond, senare silverfot. Osignerad, total höjd 42 cm.

Ursprungligen tillverkades två snarlika lampglober, varav en signerades Ferdinand Boberg Reijmyre A E Boman Nr 380 UNIK 1915. Detta är den andra reservgloben och är därför osignerad. Se Bukowskis Moderna auktion våren 1995, katalognummer 515 samt Bukowskis Moderna auktion hösten 2001, katalognummer 915.