Madeleine Pyk – en samling F769
217
1268947

Alice Lund

(1900-1992)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Alice Lund
(1900-1992)

Matta, rölakan, ca 255,5-256,5 x 189-191 cm, signerad AL

(Alice Lund). Modernistisk geometrisk dekor i benvitt samt olika grå, gråblå och bruna nyanser. Tillverkad utan fransar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, troligen vissa ivävningar.