Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
220
1265108

Anna-Greta Sjöqvist

(Sverige, 1908-1993)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Anna-Greta Sjöqvist
(Sverige, 1908-1993)

Matta, rölakan, ca 310-312,5 x 202-204 cm, inskription och signerad 19 JB 57 AGS.

Randmönstrad botten med stora stiliserade blommor i olika vita, röda och blå nyanser samt brunt. Två breda ljusmelerade bårder med mönster som ovan.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.