Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
224
1259980

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Marianne Richter
(1916-2010)

Matta, "Muren grön", rölakan, ca 250,5-254,5 x 172-173 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971.

Något "bubblig". Något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med obetydlig skada, ställvis skadade fransar, några saknas.