Matta, "Muren grön", rölakan, ca 250,5-254,5 x 172-173 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971.
Något "bubblig". Något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med obetydlig skada, ställvis skadade fransar, några saknas.